گروه پژوهشی اندیشمند سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۱۹
تلفن : 66492504,66176087
سفارش سریع
عوامل ریجکت مقاله در فرآیند داوری ۱۳۹۹-۰۲-۲۳
داوری مقاله – مقاله در حال داوری

داوری مقاله – مقاله در حال داوری

بسیاری از افراد فعال در عرصه های علمی علاقه مند به نگارش مقاله و چاپ آن در نشریات علمی هستند. نگارش مقاله 50 درصد از کار است. 50 درصد دیگر به نحوه داوری مقاله و نظر سردبیر نشریه بستگی دارد. در اینجا نحوه داوری مقاله و دلایل ریجکت آن را مرور خواهیم کرد.

داوری مقالات علمی

اگر یک مقاله علمی نگارش کرده و می خواهید آن را به هر دلیل و هدفی چاپ کنید، در ابتدا باید به دنبال یک نشریه مناسب برای آن باشید. انتخاب نشریه مناسب، شانس شما را هنگام داوری مقاله بالا می برد. نشریه مناسب صرفا نشریه ای نیست که بالاترین ایمپکت فکتور را داشته و یا بسیار مشهور باشد. نشریه ای مناسب مقاله شما است که با حیطه، فرمت و کیفیت مقاله شما همخوانی داشته باشد.

هنگام انتخاب نشریه، به حیطه و کیفیت علمی مقالات چاپ شده در آن توجه کنید. توجه به فرمت بندی مقاله ها نیز بسیار مهم می باشد. اگر مقاله شما کوچکترین مغایرتی با حیطه و فرمت نشریه داشته باشد، به سرعت ریجکت خواهد شد. اما اگر استانداردهای اولیه را رعایت کنید، مقاله به دست داوران نشریه سپرده خواهد شد تا مورد بررسی دقیق و تخصصی قرار گیرد.

سعی کنید مقاله خود را از دید سردبیر و داوران نگاه کنید. این افراد به دنبال یک مقاله خوب برای نشریه خود هستند. مقاله ای که عاری از اشتباه باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد. اکنون برخی از دلایل رایج در ریجکت مقاله را با یکدیگر بررسی می کنیم.