گروه پژوهشی اندیشمند جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ ۲۱:۳۶
تلفن : 66492504,66176087
سفارش سریع
مدرک دکتری - اعتبار سنجی مدرک دکتری کشورهای خارجی ۱۳۹۸-۰۸-۰۸
انواع مدرک دکتری – در دانشگاه های کانادا و دنیا

انواع مدرک دکتری – در دانشگاه های کانادا و دنیا

چه موقع 'دکتری' دکتری نیست؟ هنگامی که یک دکتری از نوع DPhil ،DBA ،EdD  یا نوع دیگری باشد.
دکترای سنتی (یا "دکترای فلسفه") شناخته شده ترین مدرک و صلاحیت تحقیق پیشرفته است، اما چندین نوع دیگر از درجه دکتری وجود دارد. برخی از این موارد مدرک دانشگاهی در زمینه های موضوعی خاص است. برخی دیگر دکتری حرفه ای با فرمت کمی متفاوت هستند.
شیوه ای که دانشجویان در مقطع دکتری تحصیل می کنند نیز متنوع تر می شوند که به سه مدل می باشد مدل اول به صورت تمام وقت در دانشگاه است، مدل دوم به صورت تحقیق کوتاه مدت (پارت تایم) گفته می شود و مدل دوم به صورت دکترا مشترک، که توسط بیش از یک دانشگاه اعطا می شود می باشد

دکتری کوتاه مدت (Part Time):

دوره دکتری استاندارد یا تمام وقت در کانادا به طور متوسط ​​چهار سال طول می کشد. شما ممکن است بیشتر این زمان در دانشگاه یا در نزدیکی دانشگاه خود زندگی کنید و ممکن است بخش قابل توجهی از زمان خود را در دانشگاه، آزمایشگاه یا مکانی که برای استفاده شما تهیه گردیده است بگذرانید.

غالباً تجهیزات مورد نیاز تحقیق توسط دانشگاه تأمین می شود و یک یا هر دو ناظر، کارکنان مستقر در همان بخش هستند. همچنین تکنسین ها، اساتید و بسیاری دیگر از کارمندان پشتیبانی وجود دارند که در صورت نیاز به شما کمک می کنند. شما به كتابخانه ها دسترسي خواهيد داشت و مي توانيد با گروه هاي تحقيقاتي و خبرگان دانشگاه خود شركت كرده و با آنها همكاري كنيد. از دید دانشگاه، همه این امکانات هزینه دارند.

اما لازم نیست تمام وقت مطالعه کنید. اگر مشغول به کار هستید و ترجیح می دهید دکترای خود را به صورت پاره وقت انجام دهید، در بیشتر دانشگاه ها به شما این امکان داده می شود که به عنوان دانشجوی نیمه وقت ثبت نام کنید. این ممکن است مزایای قابل توجهی داشته باشد: از آنجا که ممکن است به ندرت از امکانات دانشگاه استفاده کنید (در واقع ممکن است آزمایشگاه یا مکانی در اختیار شما قرار نگیرد) ، هزینه ها معمولاً جزئی از هزینه دانشجویان تمام وقت است. همچنین شما می توانید زمان بسیار بیشتری برای تکمیل دکتری خود داشته باشید - دکترا به صورت نیمه وقت اغلب به جای سه سال پنج یا شش سالبه طول می انجامد.

اما یک حرکت نزولی وجود دارد. بیشتر دانشگاه ها ترجیح می دهند دانشجوی دکتری نیمه وقت به تعداد زیادی را قبول نکنند، زیرا از نظر آماری میزان موفقیت آنان بسیار پایین است. بیشتر دانشجویان پاره وقت از کارهای تحقیقاتی خودداری می کنند و هرگز به مدرک دکتری خود نمی رسند.

 

دکتری مشترک " joint-PhD ":

دکترای مشترک دکترایی است که در دو مؤسسه اعطای مدرک انجام می شوند. این نوع دکترا که دکترا اسپلیتسایت نیز خوانده می شود ، بدین معنا نیست که شما به سادگی تحت نظارت یک ناظریا سوپروایزر در یک دانشگاه هستید و دیگری به صورت غیررسمی به شما مشاوره میدهد. دکترا مشترک بدین معناست که شما به طور کامل در دو دانشگاه ثبت نام کرده اید، لازم است که در هر دو موسسه شرایط پذیرش و مقررات ارزشیابی را رعایت کنید و نتیجه آن در دو مقطع دکترا (دکتری مضاعف) یا یک دکترا با مدرک مشترک (یک مدرک با دو آرم دانشگاه). و ممکن است برخی از کشورها به دلیل ماهیت عملی که دارند به دانشگاه های خود اجازه ندهد تا مدارک دکتری مشترک را ارائه دهند.

در اصل یک مفهوم فرانسوی که شامل joint-supervisio  یا co-tutelle  (نظارت مشترک یا کارآموز) (اصطلاحی است که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد ، به معنای indiscriminately double یا دکتری مشترک " joint-PhD") ، دکترای مشترک فراتر از یک دوره تحقیقاتی (فرصت مطالعاتی) در خارج از کشور است که می تواند به سادگی به عنوان یک بازدید در یک مؤسسه یا دانشگاه میزبان انجام شود. آنها یک تجربه آموزشی یکپارچه را ارائه می دهند که در ابتدا، نیاز به نظارت دانشجو توسط دو متخصص و دسترسی به دو محیط تحقیقاتی را برای بهره مندی از تحقیق بر عهده می گیرد.

سه نوع دکترای مشترک وجود دارد که می تواند بر اساس میزان کار مورد نیاز خود برای انجام آن از ساده ترین تا سخت ترین لیست گردد:

 • پروژه از پیش تعریف شده (که به طور مشترک در دو دانشگاه انجام شده است).
 • ایجاد طرح های دانشگاه سطح بالا (بین 2 یا چند موسسه)

 • دکتری مشترک با دو دانشگاه مورد نظر شما که از قبل توافق رسمی ندارند.

مدرک دکتری کانادا

غالباً دکتری های مشترک ابزاری است برای دو دانشگاه به منظور تقویت همکاری های پژوهشی. این دو دانشگاه غالباً در مجله متخصصان برتر تحقیق در یک موضوع خاص قرار دارند.

دوره های دکترای مشترک گزینه ای آسان نیست و برای همه دانشجویان مناسب نخواهد بود. شما باید با دقت در مورد چگونگی اضافه کردن یک دکترا مشترک به آموزش و تحقیقات خود تأمل کنید. آیا یک ناظر یا سوپروایزر در موسسه دیگری می تواند از تحقیقات شما برتری داشته باشد؟ به عنوان مثال، یک ناظر دوم در صنعت یک پژوهشکده یا یک جامعه آموخته. همچنین در واقع نوع خاصی از شخص برای انجام یک دوره دکترای مشترک لازم است و شما باید متحرک و انعطاف پذیر باشید زیرا ممکن است احساس بخشی از یک گروه دکتری دشوار باشد، قادر به بحث در مورد تحقیق با سرپرستان به صورت نیمه تمام در سراسر جهان باشد، مایل به میانجیگری بین دو ناظر که ممکن است اولویت های مختلف نهادی داشته باشند، قادر به سازگاری با روش های فرهنگی متفاوت برای انجام پژوهش و قادر به تحقق خواسته های دو سیستم اداری باشند. اگرچه دانشجویان دو مقطع دکتری مشترک در دو دانشگاه به فرصت های آموزش دسترسی دارند، لزوماً به معنای این نیست که دکتری مشترک می تواند راهی آسان تر برای تأمین بودجه باشد.

با این حال، دکترای مشترک که ناشی از همکاری های دانشگاه است از نظر ماهیت معتبر است زیرا دانشجویان به محققان برتر در حوزه مورد علاقه خود و یا به دو دانشگاه دارای رتبه بالا دسترسی دارند و می توانند فرصت های خارق العاده ای را برای دانشجویان دکتری ارائه دهند تا بتوانند خود را از دیگران متمایز کنند. از دیگر مزایای بارز دانشجویان:

 • دسترسی به امکانات و منابع مکمل؛
 • قرار گرفتن در معرض دو رویکرد فرهنگی برای تحقیق؛
 • تحرک دانشجویان بین المللی؛
 • کسب پیشرفته مهارتهای تحقیق و انتقال مانند مهارتهای مذاکره ، استفاده از ویدئو کنفرانس ، سازگاری و ...؛
 • فرصت های شبکه بهتر برای آینده شغلی؛
 • پروژه های تحقیقاتی مقایسه ای؛
 • پروژه های تحقیقاتی که به دو روش نیاز به تکنیک، تجهیزات یا منابع موجود دارند؛
 • درگیری محلی بخش صنعتی / عمومی در دو کشور،
 • نظارت دوگانه اجازه می دهد رویکردهای تکمیلی برای سوالات تحقیق.
 •  

  نه فقط دکترا یا PHD بلکه انواع دیگر دکترا

  دکتری می تواند یک مدرک دانشگاهی (Academic) یا یک مدرک حرفه ای (professional) باشد. علاوه بر دکترا یا  PHD که همه ما شنیده ایم، مدلهای متنوع دیگری نیز از دکترا که شاید نه چندان شناخته شده اما به همان اندازه معتبر وجود دارد. به عنوان یک دانشجوی آینده ، بسته به تجربه ، حوزه موضوعی یا جاه طلبی شغلی ، ممکن است مجبور شوید بین دکترا یا دکترای "حرفه ای" تصمیم گیری کنید. زیر خلاصه ای از طیف وسیعی از دکترا که ممکن است در سراسر جهان پیدا کنید برای کمک به شما در تحقیقات اولیه بیان شده است.

  در دنیا سه نوع دکترا وجود دارد: معادل دکترا ، دکترا حرفه ای و مدرک بالاتر.

   

  دکترا توسط رساله (یعنی دکترا) و معادل آن

  چندین درجه وجود دارد که معادل دکترا است اما عناوین متفاوتی دارند مانند:

  •    دکترای علوم (DSc) مانند دانشگاه های ایالات متحده ، ژاپن ، کره جنوبی ، مصر.
  •     دکترای علوم قضائی و دکترای علوم حقوق: مانند دانشگاه های ایالات متحده آمریکا.
  •     دکترای Dr. rer. nat.  یا Doctor rerum naturalium (پزشک چیزهای طبیعی): مانند دانشگاه های آلمان.
  •     دكترای ناوك (Nauk) (دكترای علوم): مانند دانشگاه های لهستان ، روسیه.
  •     دکترای الهیات: مانند دانشگاه های ایالات متحده.
  •     دکترای با رساله: مانند دانشگاه های ژاپن.

   

  تمام موارد فوق دارای مدرکهای پژوهشی دانشگاهی معادل دکترا در کانادا هستند. این پیچیده می شود زیرا برخی از این عناوین درجه ، مانند دکتر علوم ، می توانند در کشورهای دیگر برای تعیین مدارک بالاتر 'higher degrees'استفاده شوند. مدارک بالاتر به عنوان سهم قابل توجه و اصلی در دانش در طی یک دوره پایدار اهدا می شود. بر طبق تعریف دانشگاه ادینبورگ پیش بینی می شود کارهایی که برای مدرک بالاتر ارائه شده اند دارای کالیبر بین المللی باشند.

   

  دکترای حرفه ای / دکترای عملی

  اصطلاح "دکترا حرفه ای" خود واژه ای قابل بحث است. این تمرینات دکتری را می توان به صورت فکری، عملی یا صنعتی نیز یاد داد.

  دو نوع دکترای حرفه ای به صورت گسترده وجود دارد:

  افرادی که صلاحیت ثبت نام حرفه ای را ارائه می دهند.

  بسیاری از رشته های تحصیلی، به ویژه پزشکی (اما نه به طور انحصاری) پزشکی و حرفه های بهداشتی دارای دکترای حرفه ای هستند. مثلا؛ افرادی که در دندانپزشکی، اپتومتری، داروسازی، روانشناسی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و علوم بهداشتی مشغول به کار هستند معمولاً برای ثبت نام حرفه ای به چنین مدارکی نیاز دارند.

   

   افرادی که صلاحیت توسعه حرفه ای را دارند.

  صلاحیت توسعه حرفه ای این امکان را برای دارنده فراهم می آورد که بتواند برای موقعیت های بالاتر و ارشد در رشته خود و همچنین در دانشگاه تحصیل کند، اما لزوماً برای ثبت نام حرفه ای مانند دکتری آموزش و پرورش (EDD) لازم نیست.

   

  در زیر ما انواع و اقسام مدارک دکتری در رشته های مختلف را لیست کردیم که به معرفی آن می پردازیم:

  انواع مدرک دکتری

  ردیف

  کلمه اختصاری

  عنوان کامل

  موضوع

  نوع

  1

  PhD / DPhil

  Doctor of Philosophy

  تمام رشته های دانشگاهی

  Academic

  2

  DBA

  Doctor of Business Administration

  مدیریت و کسب و کار

  Professional

  3

  EngD / PhD (Eng)

  Doctor of Engineering

  مهندسی

  Professional

  4

  EdD / D.Ed

  Doctor of Education

  آموزش

  Professional

  5

  DSocSci

  Doctor of Social Science

  علوم اجتماعی

  Professional

  6

  DProf

  Doctor of Professional Studies

  تمام رشته های دانشگاهی

  Professional

  7

  DArch

  Doctor of Architecture

  معماری

  Professional

  8

  MD

  Doctor of Medicine

  پزشکی و علوم بهداشتی

  Professional / Higher

  9

  Th.D

  Doctor of Theology

  الهیات و مطالعات دینی

  Academic

  10

  DD / DDiv

  Doctor of Divinity

  الهیات و مطالعات دینی

  Higher / Honorary

  11

  Dsc / ScD

  Doctor of Science

  علوم ، مهندسی فناوری و ریاضیات (STEM)

  Higher / Honorary

  12

  DLitt / LitD

  ِDoctor of Science

   

  هنر و علوم انسانی

  Higher / Honorary

  لطفاً توجه داشته باشید که این جدول شامل همه نوع دکترا نمی شود. بسیاری از موضوعات دیگر (و کشورها) مشخصه های خاص خود را اعطا می کنند، اما ما برخی از محبوب ترین ها را در اینجا پوشش داده ایم.


  در راهنمای ما برای انواع مختلف دکترا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد برخی از این نوع مدارک کسب کنید.
   

  دکترا های موجود در جدول فوق به انواع مختلفی تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشد:

  دکترای دانشگاهی یا Academic (مانند دکتری استاندارد) معمولاً برای تحقیقات اصلی و بورس تحصیلی در موضوعات دانشگاهی اعطا می شود. آنها می توانند دانشجو را برای مشاغل مختلف آماده کنند ، اما تمرکز اصلی آنها بیشتر بر گسترش درک تئوریک از یک موضوع است و نه بهبود تمرین حرفه ای.  برای کارهایی که به طور مستقیم در دانش یا تمرین در یک زمینه حرفه ای خاص نقش دارند ، دکترای حرفه ای اعطا می شوند. آنها هنوز هم شامل تحقیق و تجزیه و تحلیل اصلی هستند، بلکه شامل آموزش و آموزش عملی نیز هستند. نامزدها ممکن است نیاز به تجربه مناسب داشته باشند.

  دکترای حرفه ای یا Professional معمولاً بعنوان ابزاری برای شناخت محققان استفاده می شود و متناسب با حرفه شخص به آنها اعطا می شود. دانشجویان به طور معمول برای این دکترا به عنوان مدرک دانشگاهی ثبت نام نمی کنند.

  دکترای افتخاری یا Honorary برای تجلیل از دستاوردهای علمی فرد اعطا می شود. آنها به سابقه خاص کار علمی یا حرفه ای احتیاج ندارند و می توانند با صلاحدید دانشگاه مجاز  به دریافت این مدرک باشند.

  نام نویسنده: رضا درویشی نیا


     رای :
  :این مطالب را با دیگران اشتراک بگذارید

  آخرین مقالات

  همانطور که در مقالات گذشته تاکید کردیم، استخراج کتاب از پایان نامه فواید بسیاری برای دانشجو دارد و سطح علمی او را ارتقاء می دهد. در این متن به نکاتی خواهیم پرداخت که ر ... [لینک]

  نوشتن پروپوزال پایان نامه یکی از مهم ترین کارها برای هر دانشجویی است. پروپوزال یک طرح کلی از پژوهشی است که شما قصد انجام آن را در قالب پایان نامه و یا رساله دارید. هرچ ... [لینک]

  دانشگاه آلبرتا که در سال 1908 تأسیس شده است یک دانشگاه تحقیقاتی آزاد است. این برنامه با تمرکز عمده در تحقیقات کاربردی و گسترش کارها ساخته شده است. کلاس ها در همان سال ... [لینک]


  .
  مقالات مرتبط
  دانشگاه Alberta - معرفی و امتیاز برای پذیرش
  دانشگاه آلبرتا که در سال 1908 تأسیس شده است یک دانشگاه تحقیقاتی آزاد است. این برنامه با تمرکز عمده در تحقیقات کا...
  ۱۳۹۸-۰۸-۲۲
  معرفی دانشگاههای کانادا - تحصیل در کانادا
  در صفحه حاضر به معرفی تمام دانشگاههای ...
  ۱۳۹۸-۰۸-۲۱
  دانشگاه و کالج چه تفاوتی دارند؟ - کانادا
  قبل از اینکه ما به دانشگاه ها و کالج های موجود در کانادا بپردازیم لازم است تا فرق بین این دو را بدانیم....
  ۱۳۹۸-۰۸-۱۸
  نحوه امتیاز دهی و مصاحبه دکتری
  بیشتر برنامه های پذیرش در مقطع دکتری به نوعی شامل مصاحبه است.  این امر به دانشگاه شما (و شاید حتی سرپر...
  ۱۳۹۸-۰۸-۱۴
  مقاطع تحصیلی در کانادا - پیش از دکتری
  در مقاله قبلی به معرفی انواع مقطع دکتری در کانادا پرداخته شد. حال در این مقاله به معرفی انواع مقطع تحصیلی پیش از...
  ۱۳۹۸-۰۸-۱۱
  مدرک دکتری - اعتبار سنجی مدرک دکتری کشورهای خارجی
  ...
  ۱۳۹۸-۰۸-۰۸
  شرایط اقامت در کانادا
  تابستان از حدود ژوئن تا سپتامبر به طول می انجامد و هوا از دامنه گرم تا داغ نوسان دارد و دمای روز بین 20 تا 30 در...
  ۱۳۹۸-۰۶-۱۰
  شرایط زندگی در کانادا
  کانادا دومین کشور بزرگ روی زمین است و مساحت 10 میلیون کیلومتر مربع (3.9 کیلیون مایل مربع)  را دارا می باشد....
  ۱۳۹۸-۰۵-۳۰
  موسسه اندیشمند پیشرو در اریه خدمات پژوهشی
  انجام مقاله

  انجام مقاله یک امر مهم جهت نشر نتایج حاصله از یک پژوهش موفق می باشد. مقاله نویسی و اکسپت مقاله گام های بسیار زیاد و پیچیده ای را نیازمندند و تیم تخصصی اندیشمند جهت تسهیل درسیر این روند به یاری محقق [...]

  ۱۳۹۷-۰۵-۱۷

  محبوب ترین مقالات
  نگارش بخش نتایج در مقاله نویسی

  دانش جویان و محققین گرامی جهت نگارش مقاله و اخذ پذیرش و در انتها چاپ مقاله خود می بایست کاملا با نحوه انجام مقاله آشنا باشید. در این مقالات به صورت سری آموزش نحوه نگارش بخش های مختلف مقاله صورت می ... [لینک]

  محبوب ترین مقالات
  استخراج و چاپ مقاله

  با توجه به نیاز برخی دوستان در تفکیک فرمت مقاله و پایان نامه در این مقاله به بیان کلی در ارتباط با ساختار مقاله و ساختار پایان نامه می پردازیم و نیز این مساله که چگونه میتوان از دل یک پایان نامه مق ... [لینک]

  محبوب ترین مقالات
  مشابهت یاب – میزان تشابه در مقاله یا پایان نامه

  پدیده سرقت علمی مساله ای بسیار ناخوشایند است. به این معنی که شخصی از ایده و نوشته های شما بدون اجازه استفاده کرده و آن را به نام خود ثبت کند. این موضوع تا قبل از به وجود آمدن سیستم های مشابهت یاب د ... [لینک]

  آخرین فهرست مقالات
  اپلای و بورسیه تحصیلی

  در سال 2010 در حدود 34 میلیون نفر در کانادا زندگی می کردند. کانادا به عنوان یک کشور دارای سه قشر بنیانگذار است: بومی، فرانسوی و انگلیسی. با این حال در طول تاریخ کشور مهاجرت همچنین نقش مهمی در ایجاد ... [لینک]

  موسسه اندیشمند

  با توجه به این منظور که راهنمایی و آموزش از ارکان اصلی رشد و ارتقای هر جامعه می باشد. از این رو موسسه پژوهشی اندیشمند با سالها تجربه در زمینه آموزش، پژوهشی و انتشارات در راستای نیل به این اهداف گام برداشته است. پایه های عمارت دانش اندیشمند بر اساتید و محققین توانمند این شرکت استوار است و کلیه آموزشات در قالب مقاله نویسی، چاپ مقاله، انجام پایان نامه، انجام طرح های پژوهشی، چاپ کتاب و ... به متقاضیان محترم ارائه می گردد. بدیهیست اساتید و محققین محترم از ابتدا تا انتهای پروژه در کنار شما بوده و گام به گام شما را در رسیدن به مقصود خود همراهی می نمایند. همچنین تیم اندیشمند جهت دسترسی پژوهشگران ارجمند به مقالات و مراجع روز دنیا کلیه این منابع را به صورت رایگان در بخش دانلود ها در اختیار نویسندگان و پژوهشگران قرار داده  و اخبار روز آکادمیک نیز هر روز بیشتر...

  لیست اخبار

  نیاز سنجی قبل از جذب دانشجو
  نماینده مجلس گفت: ما از وزارت صنعت درخواست می کنیم که اجازه دهد دانش آموزان و دانشجویان در محیط های کار واقعی مشغول به کارآموزی شوند. [...]
  بهترین راه برای معدوم کردن اجساد حیوانات آزمایشگاهی
  یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد: مناسب ترین راه برای از بین بردن اجساد حیوانات آزمایشگاهی سوزاندن آن ها در کوره های استاندارد است. دانشگاه متولی بهداشت است و کاری بر [...]
  میزان اشتغال دانش آموختگان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است
  معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم عنوان کرد: میانگین درصد اشتغال فارغ التحصیلان در سال جاری بیش از 3 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. [...]

  در باره ما

  هدف موسسه اندیشمند افزایش اطلاعات و سطح توانمندی پژوهشگران در عرصه نگارش و چاپ متون علمی خود می باشد. موسسه اندیشمند خدمات بررسی، مشاوره، آموزش، ویرایش و ... متون علمی (مقاله ، کتاب ، طرح پژوهشی و .. ) را به اساتید و پژوشگران ارجمند ارائه می نماید .تیم تخصصی اندیشمند به نویسندگان کمک میکند تا بتوانند در هر زمینه و هر رشته و به هر زبان زنده دنیا حاصل پژوهش خود را در قالب مقاله و کتاب به چاپ برسانند. خانواده تخصصی اندیشمند متشکل از 100 پژوهشگر شاخص در هر رشته تخصصی می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری با این شرکت در حال همکاری هستند . این شرکت از سال 1393 آغاز به کار نموده و تاکنون بیش از 4000 پروژه تحقیقاتی را مدیریت نموده و به سر انجام رسانده است . خدمات ما صرفا مشمول پژوهشگران نبوده و خدمات پژوهش جهت انجام طرح های پژوهشی به شرکت ها و سازمان ها ارائه میگردد، ا بیشتر

  دانشگاه Alberta - معرفی و امتیاز برای پذیرش

  دانشگاه آلبرتا که در سال 1908 تأسیس شده است یک دانشگاه تحقیقاتی آزاد است. این برنامه با تمرکز عمده در تحقیقات کاربردی و گسترش کارها ساخته شده است. کلاس ها در همان سال تأسیس با ثبت نام 45 [...]


  معرفی دانشگاههای کانادا - تحصیل در کانادا

  در صفحه حاضر به معرفی تمام دانشگاههای [...]


  دانشگاه و کالج چه تفاوتی دارند؟ - کانادا

  قبل از اینکه ما به دانشگاه ها و کالج های موجود در کانادا بپردازیم لازم است تا فرق بین این دو را بدانیم.

  [...]

  ملاک های انتخاب موضوع برای پژوهش

  برای انجام پژوهش در قالب طرح های پژوهشی، مقاله و یا پایان نامه در ابتدا لازم است که یک موضوع مناسب داشته باشیم. موضوعی که کاربردی بوده و ارزش صرف زمان و هزینه را داشته باشد. برای انتخاب م[...]


  بعد از ریجکت مقاله چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  وقتی مقاله خود را برای یک نشریه ارسال می کنید، باید منتظر جواب آن ها بمانید. در برخی مواقع مقاله شما پذیرفته نخواهد شد. اگر این اتفاق افتاد، چه کاری باید انجام دهید؟

  [...]

  چاپ مقاله برای تقویت رزومه دکتری

  یکی از بهترین راه های تقویت رزومه دکتری چاپ مقاله علمی در نشریات معتبر و بین المللی است.

  [...]

  یک ناشر چه مواردی را باید رعایت کند؟

  ناشران نیز در کنار نویسندگان و سایر افراد که در تولید و چاپ یک کتاب یا مقاله مشارکت دارند، باید یک سری اصول اخلاقی مربوط به نشر را رعایت کنند تا مشکلی در کار به وجود نیاید.

  [...]

  دست نوشته خود را برای وایلی ارسال کرده اید، قدم بعدی چیست؟

  این متن شما را با مراحل تبدیل دست نوشته به کتاب آشنا می کند. اگر از ترتیب مراحل مطمئن نیستید یا سوال خاصی دارید، با مسئول پروژه خود تماس بگیرید و از او راهنمایی بخواهید.

  [...]

  چگونه به یک داور متخصص تبدیل شویم؟

  برای رسیدن به موفقیت در دنیای علم، محققان تازه کار همیشه به دنبال فرصتی برای نمایش دانش، مهارت ها و جسارت خود هستند. یکی از گام های کلیدی برای فتح قله موفقیت در این زمینه، داوری تخصصی است[...]

  برای استخراج پایان نامه از کتاب رعایت چه نکاتی لازم است؟

  همانطور که در مقالات گذشته تاکید کردیم، استخراج کتاب از پایان نامه فواید بسیاری برای دانشجو دارد و سطح علمی او را ارتقاء می دهد. در این متن به نکاتی خواهیم پرداخت که رعایت آن ها هنگام تبد[...]


  چند نکته برای نوشتن یک پروپوزال خوب

  نوشتن پروپوزال پایان نامه یکی از مهم ترین کارها برای هر دانشجویی است. پروپوزال یک طرح کلی از پژوهشی است که شما قصد انجام آن را در قالب پایان نامه و یا رساله دارید. هرچه برنامه ریزی بهتری [...]


  چگونگی تبدیل پایان نامه به کتاب

  تبدیل پایان نامه به کتاب یکی از کارهایی است که به ارتقاء علمی دانشجو کمک زیادی می کند. اغلب پایان نامه ها فقط در کتابخانه دانشگاه باقی مانده و مورد توجه قرار نمی گیرند. دانشجویان مقاطع ار[...]

  چگونگی رفع تشابه با استفاده از سامانه های مشابهت یاب

  پدیده سرقت علمی مساله ای بسیار ناخوشایند است. به این معنی که شخصی از ایده و نوشته های شما بدون اجازه استفاده کرده و آن را به نام خود ثبت کند. این موضوع تا قبل از به وجود آمدن سیستم های مش[...]


  شش راه برای پیدا کردن مقالات دسترسی آزاد در نشریات الزویر

  ما در الزویر در حال افزایش تعداد نشریات دسترسی آزاد خود بوده ایم و در حال حاضر 56 نشریه دسترسی آزاد منتشر می کنیم. همچنین به نیابت از جامعه و همکاران ناشر خود میزبان 91 نشریه است. ممکن اس[...]


  مگا ژورنال چیست و چه تفاوتی با ژورنال های سنتی دارد؟

  اصطلاح مگا ژورنال در محافل علمی زیاد به گوش می خورد. مگا ژورنال عموما به نشریاتی گفته می شود که یک سری معیار خاص را دنبال می کنند. اولین و معروف ترین مگا ژورنال پلاس وان (PLOS ONE) نام دا[...]