مجله ISI چیست ؟

در این بخش جدیدترین های دینای علم و فن آوری در قالب مقالات جهت استفاده در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد .همچنین عاقه مندان میتوانند دست اورد های علمی خود را جهت معرفی به دیگران در انجمن بارگزاری نمایند

مدیران انجمن: farzad, مدیران انجمن

قوانین انجمن
رسم ادب و احترام به یکدیگر در این انجمن الزامی است .این یک انجمن علمی و پژوهشی میباشد ...
adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

مجله ISI چیست ؟

پست توسط adminArticle » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:06 pm

چگونه ISI بودن مجله را بررسی نمایم ؟


پایگاه علمی ISI

با توجه به اینکه هدف از انجام یک پژوهش نشر آن از طریق انجام پایان نامه یا انجام مقاله یا چاپ مقاله، چاپ کتاب و یا .. می باشد بهتر است نمایه های معتبر علمی را شناخته تا حاصل پژوهش خود را در نشریه ای مناسب منتشر نماییم. پایگاه تامسون رویترز یکی از معتبرترین پایگاه های علمی در زمینه نمایه سازی مجلات علمی می باشد که در ادامه توضیحات مختصری درباره این پایگاه بیان می گردد.

این پایگاه (Institute for Scientific Information (ISI در سال 1339 توسط شخصی به نام گارفیلد بنیان گذاری گردید. و در سال 1371 به نام Thomson Scientific تغییر یافت و تا سال 1395 تحت پوشش Thomson Reuters قرار گرفت. در دوره ای که فروش IP و علم قدرت یافت این پایگاه در سال 1397 در تامسون رویترز به Clarivate Analytics تغییر نام داد و اعلام کرد که دوباره ISI را با همان نام قبلی احیا و معرفی خواهند نمود.

این پایگاه یک پایگاه داده می باشد که در آن تعداد مجلات فراوانی وجود دارد و در اصطلاح به هر مجله ای که در این پایگاه وجود دارد مجله ISI گفته می شود و همه ساله نیز به آن افزوده می شوند. این پایگاه شاخص های مختلفی منجمله (SCI) شاخص استنادی علوم، (SSCI) شاخص استنادی علوم اجتماعی و (AHCI) شاخص استنادی هنر و علوم انسانی را معرفی نموده است . که همه این شاخص ها قابل دسترسی در پایگاه Web of Knowledge هستند. این شاخص ها صرفا جهت دسته بندی مجلات در این پایگاه مورد استفاده قرار می گیرند.

این پایگاه به صورت سالانه به معرفی شاخص ضریب تاثیر یا ایمپکت فکتور می پردازد که این ضریب به بیان میزان نفوذ مقالات این مجله در مجلات دیگر اتلاق می گردد.در کل حدود 14000 مجله زیر مجموعه این پایگاه بوده و جهت چاپ مقاله باید با این پایگاه آشنایی کامل داشت. در حدود 1100 مجله از این پایگاه در زیر شاخه هنر قرار دارند و الباقی در علوم مختلف می باشند.

همچنین بخشی به عنوان پر استناد ترین نویسنده توسط این پایگاه ارائه می گردد که طبق بررسی صورت گرفته نویسنده ای که بیشترین میزان ارجاعات را در دهه اخیر داشته باشد به عنوان نفر شاخص توسط این تیم معرفی می گردد.

برترین مجلات این پایگاه در پایگاه داده WOS دسته بندی شده و عموما دارای ضریب تاثیر می باشند، و مجلاتی که در این پایگاه قرار ندارند فاقد ضریب تاثیر می باشند و البته باید در نظر داشت که عکس این قضیه صادق نیست یعنی مجلاتی که در این پایگاه قرار دارند هم حتما دارای ضریب تاثیر نیستند و ممکن است مجلات موجود در این پایگاه نیز فاقد ضریب تاثیر باشند .

ISI هر ساله به بررسی کیفیت چاپ مجلات خود می پردازد و در صورت از دست دادن کیفیت چاپ مجله را از نمایه خود خارج می نماید و مجلات با کیفیت بالا نیز وارد پایگاه های تخصصی این مجموعه می گردند.

به طور کلی مجلات این پایگاه دارای کیفیت مناسب و درجه علمی مناسبی هستند ولی در برخی موارد مشاهده شده که برخی مجلات با رویکرد نادرست وارد این پایگاه شده و سو استفاده از آن نموده اند که برای جلوگیری از اتلاف وثت و هزینه نویسنده مقاله بهتر است از برخی پایگاه ها برای بررسی مشخصات مجلات همانند Journals-Hub.com استفاده نموده تا با اطمینان خاطر به چاپ مقاله خود بپردازد.

جهت بررسی ISI بودن یک مجله کافیست ISSN آن را از روی سایت مجله برداشته و در پایگاه MJL یا Journals-hub.com سرچ نماییم در صورت وجود در ایگاه MJL مجله ISI می باشد و در صورت عدم وجود خیر. در پایگاه Journals-hub.com نیز با سرچ ISSN اطلاعات کامل مجله اعم از ISI بودن و ضریب تاثیر و ... به نویسنده اعلام می گردد.مقاله نویسی - مقاله مروری چیست؟ - مقاله پژوهشی چیست ؟ - بررسی مجلات علمی - دانلود مقاله

http://www.andishmandproject.com/mainPa ... %85_%D8%9F

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط adminArticle » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:11 pm

تصویر


تاریخچه ISI
مؤسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information)‏ موسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسهٔ علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.
مؤسسهٔ ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های دادهٔ فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است. این خدمات شامل نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریهٔ دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهٔ ISI's Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بداند کدام مقاله‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.
آی‌اِس‌آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی را که با سرواژه جِی‌سی‌آر (Journal Citation Reports)‏ معروف است ارائه می‌کند که در آن مجلات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌شود.
موسسه اطلاعات علمی هر سال به بررسی تمامی مجله های علمی انگلیسی زبان می پردازد و بر اساس معیارهایی که دارد تعدادی نشریه را به عنوان نشریه های معتبر معرفی می کند. تعداد مجله هایی که هر سال معرفی می شوند، متفاوت است. گاه یک نشریه در فهرست آی اس آی قرار می گیرد و همین نشریه ممکن است سال آینده در فهرست مورد نظر جایی نداشته باشد. در حال حاضر حدود 20 هزار مجله در فهرست آی اس آی قرار دارد و حدود 2 هزار مجله نیز هر سال به این فهرست افزوده می شود.
موسسه اطلاعات علمی ( Institute for Scientific Information )
بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد.
هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد.
لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.
ارجاع به خود یا self citation چیست؟
اگر منابع ذکر شده در مقاله٬ پژوهش نویسندگان خود مقاله باشد٬ این کار از ارزش مقاله می کاهد زیرا جنبه بین المللی بودن آن را ضعیف می کند. درجه ارجاع به خود مجلات ISI معمولا کمتر از ۲۰٪ است.
ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor چیست؟
این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ منتشر می شود. این ضریب٬ نه برای مقاله یا نویسنده٬ بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد٬ ضریب ارجاع آن مجله٬ از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که ۸/۰ است. یعنی به طور متوسط٬ هر مقاله آن نشریه ۸/۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.
ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟
بهترین راه٬ مراجعه به سایت هایی نظیر تامسون است. زیرا همچنان که گفته شد٬ هم تعداد مجلات زیاد است و هم ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد. هر نشریه با هر امتیاز علمی در کشور چاپ شود اگر ضریب تأثیرش صفر باشد، در این پایگاه قرار نمی گیرد. متأسفانه، در حال حاضر تمامی نشریات ایرانی دارای ضریب تأثیر صفر بوده و جایی در این پایگاه ندارند.
چگونه بدانیم که یک مجله در ISI ایندکس شده است یا نه؟
برای اینکه بدانیم آیا یک مجله درجۀ آی اس آی دارد یا نه؟ (توجه: جستجوی خود سایت تامسون رویترز زیاد دقیق نیست و گاهی وقت ها نام نشریات را نمی آورد) کافی است که نام نشریه را به این شکل در Google وارد کنیم:
“Journal Name” site:thomsonreuters.com
برای مثال
“JOURNAL OF BANKING & FINANCE” site:thomsonreuters.com
یا اینکه به جای نام مجله، ISSN مجله را واردجستجوگر Google می کنیم:
“ISSN: 0378-4266” site:thomsonreuters.com
که نتیجه جستجو در زیر مشاهده می شود
Journal Search - Science - Thomson Reuters
Science thomsonreuters.com ... Site. Client. proxystylesheet. Output. Search. allAreas ... JOURNAL OF BANKING & FINANCE. Monthly: ISSN: 0378-4266: ELSEVIER SCIENCE BV, PO BOX 211, AMSTERDAM, NETHERLANDS, 1000 AE. Coverage ...
science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jlresults.cgi?...

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط adminArticle » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:14 pm

موسسه اطلاعات علمی Institute for Scientific Information بانک اطلاعاتISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان از مجلات ISI محسوب شود اما به دلیل کاهش بار علمی بعدا از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش ازمجله در لیست ISI قرار دارند. هر ساله مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.
هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISIیکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد. لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند.
اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISIنمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.البته صرف نظر تمام مزایای علمی این دست نشریات نباید از این نکته مهم غافل شد که اساسا آی.اس.آی چه نقشی در تولید علم بومی دارد. متاسفانه فقط ۲ درصد مقالات علمی چاپ شده توسط محققان ایرانی در آی.اس.آی (مکانیسم نمایه سازی مقالات علمی در سطح بین المللی)، در داخل کشور قابل استفاده است.
باید دید که آیا مقالات علمی ما در داخل کشور نیز قادر به حل مشکلات می باشد یا خیر. این در حالی است که طبق آمارهای موجود تنها ۲ درصد مقالات ISI ایران در داخل کشور قابل استفاده است.
دکتر یلپانی، استاد رشته شیمی، با اشاره به این که متاسفانه محتوای مقاله های ارائه شده ایرانیان و اندیکس شده درآی.اس.آی ، در ارتباط با نیازهای جامعه نیست، معتقد است: «اخلاق علمی در چاپ مقاله ها رعایت نمی شود. گاهی اسم مقاله عوض و دوباره در جای دیگری چاپ می شود. هیچ یک از مقاله های تولید شده قابلیت تبدیل به صنعت را ندارد، مثلا بیشتر مقاله های شیمی ایران، نه در ایران و نه در خارج، استفاده صنعتی ندارد. ما در واقع فقط در آمار و عدد و رقم رشد کرده ایم.»
اما دکتر زلفی گل، عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا در همین زمینه معتقد است: «برای تولید ثروت از دانش هیچ راهکاری نداریم، تولید مقاله فقط یکی از شاخص های توسعه است، دانشگاه ها علاوه بر آموزش و پژوهش، باید مشکل گشای جامعه هم باشند بدون بودجه پژوهشی مناسب، مقاله تولید نمی شود. چرا اکثر پایان نامه های ما به چاپ مقاله یا کتاب منجر نمی شود در زمینه آموزش استاندارد داریم، اما در زمینه پژوهش خیر. ایجاد پایگاه های اطلاعات علمی ضرورتی انکارناپذیر است، هزار میلیارد تومان صرف بودجه پژوهش در یک سال می شود، اما مقاله های تولیدی به نحو صحیح نمایه سازی نمی شود، آی.اس.آی یک شاخص است نباید آن را انکار کنیم. باید به فکر حل مشکلاتمان باشیم تا کار تکراری انجام ندهیم. تولید علم وابسته به تحصیلات تکمیلی است ۱۸ سال تا تحقق سند چشم انداز وقت داریم، ما می توانیم در منطقه اول شویم.»

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط adminArticle » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:17 pm

مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان
مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان
سه شنبه 19 دی 1396 - 12:53
ISI معیاری است برای بررسی اعتبار یک مقاله علمی ، همان طور که وزن را با کیلوگرم اندازه گیری می کنند و کیلوگرم یک واحد سنجش برای وزن است ، مقالات علمی نیز واحد های اندازه گیری و اعتبار سنجی برای خود دارند که آی اس آی یکی از معیارهای سنجش مقاله در سطح جهانی است.
العالم _ ایران / علمی

یکی از معیارهای میزان تولید علم در هر کشوری، نگارش مقاله های علمی است، این مقاله ها هر اندازه در نشریه های علمی معتبر چاپ شود و هر چقدر کیفیت این آثار بالاتر باشد، می توان به آینده علمی کشور خوش بین تر بود.

تاریخچه ISI

مؤسسه اطلاعات علمی یا ISI ‏(Institute for Scientific Information)، موسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسه علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌ عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است، این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

ISI چیست ؟

ای اس ای نام موسسه و سازمانی ست برای اعتبار سنجی مقالات علمی ، و باتوجه به این که این مجموعه به صورت تخصصی روی این موضوع کار می کند ، به همین دلیل آی اس ای معیاری شده است برای بررسی اعتبار یک مقاله علمی ، همان طور که وزن را با کیلوگرم اندازه گیزی می کنند و کیلوگرم یک واحد سنجش برای وزن است ، مقالات هم واحد های اندازه گیری و اعتبار سنجی برای خودشان دارند که آی اس آی یکی از معیارهای سنجش مقاله در سطح جهانی است .

مؤسسه ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های داده، فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است، این خدمات شامل نگهداری داده‌ ها و نقل‌ قول ‌های مقالات هزاران نشریه دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهISI's Web of Knowledge در دسترس است، این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بداند کدام مقاله‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.

آی‌اِس‌آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی را که با سرواژه جِی‌سی‌آر (Journal Citation Reports)‏ معروف است ارائه می‌کند که در آن مجلات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌شود.

موسسه اطلاعات علمی هر سال به بررسی تمامی مجله های علمی انگلیسی زبان می پردازد و بر اساس معیارهایی که دارد تعدادی نشریه را به عنوان نشریه های معتبر معرفی می کند، تعداد مجله هایی که هر سال معرفی می شوند، متفاوت است. گاه یک نشریه در فهرست آی اس آی قرار می گیرد و همین نشریه ممکن است سال آینده در فهرست مورد نظر جایی نداشته باشد. در حال حاضر حدود 20 هزار مجله در فهرست آی اس آی قرار دارد و حدود 2 هزار مجله نیز هر سال به این فهرست افزوده می شود.

موسسه اطلاعات علمی ( Institute for Scientific Information )

بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد.

هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد.

لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor چیست؟

این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ منتشر می شود. این ضریب٬ نه برای مقاله یا نویسنده٬ بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد٬ ضریب ارجاع آن مجله، از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که ۸/۰ است. یعنی به طور متوسط٬ هر مقاله آن نشریه ۸/۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.چگونه مقاله ISI بنویسیم ؟

جهت نگارش یک مقاله علمی-پژوهشی و درج آن در مجلات معتبر داخلی یا ISI رعایت برخی نکات الزامی است. پژوهش علمی را با روش صحیح پژوهش می شناسند و بخاطر داشته باشید همیشه روش پژوهش از موضوع پژوهش مهمتر است، بهترین موضوع اگر با روش صحیح مورد پژوهش قرار نگیرد و با روش صحیح نگارش نشود فاقد هرگونه اعتبار و ارزش علمی است.

در ادامه به چند مرحله ای اشاره خواهیم داشت که چگونه مقاله isi بنویسیم ، به خصوص افرادی که می خواهند اولین مقاله خود را بنویسند :1- انتخاب مجله معتبر :

مجله ای که شما انتخاب کرده اید حتما باید از نظر اعتبار مورد تایید باشد و از چندین مقاله isi مورد استناد واقع شده باشد . تا جای ممکن هدف شما باید انتخاب بالاترین ایمپکت فاکتور در بین مجلات ISI باشد اما در نظر داشته باشید که اگر موضوع مقاله شما منطقه ای باشد انتشار آن در مجلات بین المللی سخت خواهد شد در نهایت تنها راهی که به موفقیت مقاله خود پی خواهید برد نقل قول هایی است که به مقاله شما نوشته می شود ، پس مجله ای را انتخاب کنید که توسط افراد معتبر خوانده می شود چرا که آن افراد کسانی هستند که در مورد مقاله شما اظهار نظر خواهند کرد .ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟

همانگونه که در تاریخچه موسسه ISI گفته شد لیست مجلات ISI که به مجلات معتبر تامسون رویترز نیز مشهور است هر ساله توسط موسسه تامسون رویترز به اطلاع دانشمندان و محققان سرتاسر جهان می‌رسد و این لیست نقش بسیار عمده‌ای در برنامه ریزی کشورها و دانشگاه‌ها دارد.

در سایت تامسون رویترز قسمتی مخصوص به سرچ است که با این ابزار جستجو میتوانید متوجه شویم که واقعه مجلهISI است یاخیر و همچنین کدام یک از کاورج های ISI را دارا میباشد.

مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان

در صفحه مربوطه با سرچ باری مواجه میشوید که از منوی باز شونده در زیر سرچ بار میتوانید ایتم های مختلفی را برای انتخاب داشته باشید. بر اساس کلمه یا براساس نام مجله و یا ISSN

مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان

باید دقت داشت که در SEARCH TYPE حتما گزینه ISSN را انتخاب کنند و در SEARCH TERMS نیز ISSN مجله را وارد نمایند.

ISSN مجله را از وب سایت مجله می توانید بیابید. با کمی بررسی و جستجو در هر مجله و ژورنالی می توانید ISSNآن را بیابید.

مثلا با وارد کردن ISSN به شماره ۰۲۰۵-۱۴۷۲ و زدن گزینه SEARCH چنین پنجره ای مطابق شکل زیر ظاهر خواهد شد:

مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان

تامسون رویترز

یعنی اینکه جستجوی ما فقط یک مجله را پیدا کرده که آن هم مجله

Emergency Medicine Journal

برای دیدن ISSN این مجله می توانید سایت مجله را ببینید. http://emj.bmj.com/site/about/

دوستان عزیز توجه کنید اگر جستجوی شما نتیجه ای را در بر نداشت یعنی که مجله ایندکس ISI ندارد که البته می تواند این مجله دارای ایندکس دیگری غیر از ISI باشد. که در مقالات دیگر توضیحات آن داده شده است.

قابل ذکر است که ISSN شماره ای است که برای هر مجله در نظر گرفته می‌ شود و به عنوان شناسه آن مجله محسوب می‌شود و در پی آن، مجله می تواند درخواست ایندکس خاصی را بدهد که یکی از این ایندکس ها می تواند ISI باشداستفاده از گوگل برای تشخیص ISI بودن مجله

موتور جستجوی گوگل این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از یک روش خاص در درون هر سایت جستجو کنید. به همین گونه شما می‌توانید می‌توانید نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلات ISI مطمئن شوید. برای این منظور شما باید از روش زیر استفاده کنید:

مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان

شما باید ابتدا داخل یک کاما نام مجله مورد نظر خود را وارد کنید و سپس نام سایت تامسون رویترز را وارد نمایید. اولین نتیجه‌ای که در گوگل ظاهر خواهد شد شما را به صفحه مورد نظر هدایت می‌کند و اگر در آن صفحه نام مجله و مشخصات آن وجود داشت به معنی قرار داشتن آن مجله در لیست مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

از این روش می‌توان به گونه دیگری نیز استفاده کرد. به این صورت که به جای نام مجله شماره ۸ رقمی ISSN مجله را وارد کنید. ISSN که به معنی شماره سریال استاندارد بین المللی است، برای هر مجله به صورت اختصاصی وجود دارد و با جستجوی آن به روش فوق می‌توانید از ISI بودن یک مجله کسب اطمینان کنید.

مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان

جستجو به هر یک از دو صورت بالا می‌تواند نتیجه‌ای همانند صفحه زیر را به شما ارائه دهد و این نتیجه شما را از معتبر بودن مجله مطلع خواهد کرد.

مقاله ISI چیست؟/ آموزش گام به گام چاپ یک مقاله در موسسات علمی جهان

نکته پایانی و قابل ذکر این است که اگرچه روش‌های بسیاری برای جستجوی مجلات ISI وجود دارد اما همواره باید این روش به سایت این موسسه یعنی سایت تامسون رویترز ختم شود. روش معرفی شده در بالا بدون توجه به سایت‌های غیر رسمی، مستقیماً شما را به این سایت هدایت خواهد کرد و یکی از آسان‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌های برای جستجوی مجلات معتبر است.

این نکته نیز خیلی مهم است که مجله ای که شما انتخاب کرده اید علاقه مند به انتشار مقاله شما باشد .

یکی از اولین گام هایی که می توانید برای اعتبار سنجی مقاله ی خود انجام دهید این است که به استناد هایی که به مقاله ی شما شده نگاه کنید و همچنین کسانی که استناد کرده اند در کدام مجله مقاله شان به چاپ رسیده است .

از دیگر نکاتی که باید برای انتخاب مجله دقت داشته باشید :

آیا مجله تولید تصاویر رنگی به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می دهد ؟ یا باید هزینه پرداخت کنید ؟ آیا مجله دسترسی آزاد دارد یا نه ؟ آیا می توانید اطلاعات تکمیلی خود را آپلود کنید ؟ چه مدت زمانی معمولا طول می کشد تا یک مقاله توسط این مجله انتشار یابد ؟2 - نوشتن مقاله زمان زیادی طول می کشد :

شما باید بدانید که نوشتن یک مقاله زمان زیادی طول می کشد و شما نیاز خواهید داشت که مقاله خود را از سال دوم یا سوم شروع به نوشتن کنید البته اگر می خواهید نوشتن مقاله شما با پایان دوره دکتری همزمان باشد !

واین فرایند می تواند یکسال هم برای بازنگری و انتشار مقاله زمان ببرد البته این مدت زمان تقریبی زمانی است که هنوز شروع به نوشتن مقاله نکرده اید .

نوشتن اولین مقاله به احتمال زیاد شبیه یک دوره ی آموزشی است که شما با تعداد زیادی پیش نویس نزد استاد راهنمای خود خواهید رفت . شما نباید از این که پیش نویس شما پر از جوهر قرمز شده نا امید شوید .3- نوشتن مقاله یک فرمول دارد :

اکثر مقالات از این رویه استفاده می کنند :

1 - مقدمه و منطق

2 - اهداف و مقاصد

3 - منطقه مورد مطالعه و مقاله قبلی

4 - متدولوژی

5 - نتایج

6 - بحث

7 - نتیجه گیری

8 - سپاس گذاری

9 – منابع4 - شکل و شمایل مقاله :

مقاله شما باید حدالامکان یک شمای سیاه و سفید داشته باشد که باعث می شود پرینت آسانتری برای افراد بدست آید و این بدان معنی است که مقاله شما با نسخه pdf آنلاین و نسخه چاپ شده سازگار خواهد بود . با این حال مقاله شما باید روشن ، مختصر ، منحصر به فرد و به خوبی طراحی شود .5 - سبک نوشتن :

سبک نوشتن چیزی است که در طولانی مدت به دست می آید و ما می توانیم یک بحث طولانی درباره آن داشته باشیم . استاد راهنمای شما بهترین شخصی است که می توانید از آن سبک نوشتن را یاد بگیرید نیازی به گفتن نیست که املا و دستور زبان مقاله ی شما باید بی عیب و نقص باشد متغیر های دیگری وجود دارد که نیاز به بحث دارد اما اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم .

1 - اطمینان حاصل کنید که شما از فرمت عنوان ها و زیر عنوان های مجله پیروی می کنید .

تصویر
2 - اطمینان حاصل کنید که از منابع مناسبی استفاده می کنید .

3 - مقاله باید دقیق و صریح باشد با آمار و ارقام واقعی و به دور از ابهام .

4 - به افعالی که در مقاله استفاده می کنید دقت داشته باشید ( حال یا گذشته ) و استفاده از اول شخص در نوشتن متن مفاله امروز قابل قبول تر است، این شگرد باعث کوتاه تر و جذاب تر شدن متن می شود .

5 - سعی کنید از مخفف گویی اجتناب کنید چرا که برای خواننده ارتباط با متن شما سخت خواهد شد .

6 - ساختار بسیار مهم است، مقاله خود را چندین بار پیاپی باز خوانی کنید و از درست بودن ساختار مطمئن شوید .

7 - شما برای هم طراز های خودتان مقاله می نویسید و می توانید انتظار داشته باشید که آنها کلمات کلیدی و مفاهیم مقاله را درک می کنند، شما باید از ایده های کلیدی استفاده کنید اما لزوما نیازی به تعریف کلمات نیست مگر اینکه آن کلمات خیلی جدید و اورجینال باشند .6 - نوشتن یک چکیده :

خلاصه مقاله احتمالا یکی از مهم ترین و سخت ترین بخش های آن است ، البته شما می توانید تا زمانی که به یک درک کلی از موضوع مقاله نرسیده اید از نوشتن آن خودداری کنید . خلاصه مقاله باید در حدود 200 الی 300 کلمه باشد که به خوبی بتواند تمامی مقاله را پوشش دهد . در این قسمت سعی میکنیم که اطلاعات بیشتری درباره نوشتن یک چکیده در اختیار شما قرار دهیم .

چکیده شما باید از همان طرح اولیه مقاله پیروی کند .

چکیده شما باید با یک جمله واضح و روشن در مورد انگیزه شما برای نوشتن این مقاله آغاز شود . این مساله می تواند از آنچه که انجام داده اید و هدف شما از انجام آن پیروی کند .

شما باید به صورت خلاصه وار به یافته های خود در این مقاله اشاره و بگویید که چرا آنها مهم هستند .

در نهایت چکیده را با تنیجه گیری خود به پایان برسانید .

برای مطالعه بیشتر درباره چکیده نویسی به مطالب زیر مراجعه کنید :

- How to Write an Abstract

- A 6 step guide to writing an abstract7 - روند بررسی صلاحیت مقاله :زمانی که شما نسخه دست نویس خود را ارسال کردید یک فردی به عنوان ویرایشگر مقاله را مورد بازبینی قرار می دهد و از نظر این که تمامی استاندارد ها رعایت شده و صلاحیت انتشار در مقاله را دارد یا نه ارزیابی کرده و تصمیم میگیرد . سپس ویرایشگر مقاله را به دو نفر که در زمینه موضوع مقاله تخصص دارند ارسال می کند و آنها مقاله را خوانده و درباره این که مقاله قابلیت انتشار را دارد یا نه تصمیم می گیرند و معمولا اصلاحات دست نوشته شما از طریق کامنت مقاله به اطلاع شما می رسد .

نظرات داور می تواند کاملا متفاوت و بی طرفانه باشد اما معمولا به صورت کامل و مفید است این انتقاد سازنده هرچند می تواند دردناک و به شدت با ارزش باشد و در پایان ، مقاله شما را بهبود دهد .

معمولا قرار دادن شماره برای هر خط مقاله می تواند کار داوران را آسان تر کند .8 - پاسخ دادن به نظرات داوران :

زمانی که کامنت های داوران را دریافت کردید آنها را خوانده و خطاهای احتمالی را در مدت زمان یک یا دو روز اصلاح کنید و سپس در پاسخ به هر یک از خطا ها به صورت جداگانه پاسخ دهید .

نامه شما به سردبیر مجله باید رسمی و لحنی مودبانه داشته باشد به صورتی که شرح مختصری از وضعیت اصلاح شده مقاله طبق نظرات داوران که منجر به بهبود مقاله شده را به اطلاع سردبیر رسانده و در ادامه با آوردن جمله ای که حالا شما امیدوار هستید که مقاله تان شایسته چاپ در مجله باشد نامه را به اتمام می رسانید .

پس از اصلاحات از نظرات داوران یک نسخه کپی گرفته و رنگ متن آن را با آبی نشان دهید و همچنین پاسخ های خود را در زیر آن با رنگ مشکی نمایش دهید، البته منظور این است که داوران به راحتی بتوانند ببینند هر آنچه که از شما خواسته اند انجام شده است و دادن شماره خطی از مقاله که مورد اصلاح واقع شده به داوران می تواند کار را آسان تر کند .

گاهی اوقات هم شاید داوران مقاله شما را نفهمند یا قسمتی را علامت گذاری کنند که احساس می کنند معتبر نیست، اگر چنین شرایطی پیش آمده شما می توانید نظر آنها را رد کرده و برای آن مورد دلیل و استدلال بیاورید . در این حالت شما می توانید قسمتی از متن که مبهم است را اصلاح کنید تا از سوء تفاهم دوباره جلوگیری کرده باشید .

9 - پذیرش مقاله :

امیدوارم زمانی که پاسخ ها را بررسی می کنید مقاله شما پذیرفته شده باشد از اینجا به بعد با چاپ مقاله یک گام کوتاه بیشتر نمانده، زمانی که مدرک شما ارسال شد آن را به دقت بخوانید تا هیچ مشکلی از بابت مشخصات خود و مقاله تان ( ساختار مقاله ، نام نویسنده ، جداول و منابع) به وجود نیاید .

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط adminArticle » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:19 pm

چند سالي است كه شاهد هستيم كه ارائه مقاله در مجلات قرار گرفته در نمايه جهاني ISI مورد توجه شديد اساتيد ايراني قرار گرفته به گونه اي كه كشور حايز رتبه ۱ علمي در جهان در رشد ارائه مقالات ISIا در طي بيست سال اخير شده است. سياستهاي مراكز سياستگذاري علم و فناوري كشور نيز در همين راستا بوده و اجبار اساتيد به ارائه حداقلي از تعداد مقالات علمي-پژوهشي در يك دوره ارتقا و تشويق آنان به سوي حركت به اين حوزه – با پيش بيني امتياز نسبي بالا در آيين نامه ارتقاي اساتيد- سبب شده است كه قطار علم و فناوري كشور عمدتا در ريل مقالات ISI حركت كند.

همچنين امروزه شاهد اين مساله هستيم كه توليد علم در اكثر دانشگاههاي ما عمدتا به ارائه مقاله در اين مجلات تعبير شده و به نوعي در اين بخش نيز منحصر شده است. به ديگر سخن مقالات ISI در دانشگاههاي كشور چنان وجاهتي پيدا كرده است كه حتي برخي از اساتيد فني دانشگاههاي كشور ورود به حوزه هاي صنعتي و عملياتي تر را دور از شان استادي خود ديده و آنرا در دايره وظايف خود تعبير نمي كنند.

· علت بررسي ملاكهاي نمايه شدن مجلات ISI

گروه سياستگذاري علم و فناوري مركز پژوهش هاي صنعت الكترونيك كشور بنا دارد، درستي و يا نادرستي روند كنوني را از منظر كارآمدي آن براي توسعه كشور مورد بررسي قرار بدهد و در اين راستا به عنوان پيش مقدمه نياز است كه ملاكهاي نمايه شدن نشريات در مجلات ISI مورد بررسي دقيق قرار داده بشوند. تمركز يادداشت كنوني بر اين مساله بوده و اين ملاكها مورد بررسي قرار داده خواهند شد. اين يادداشت مي تواند مقدمه اي براي پاسخ به پرسش هاي ذيل در يادداشت هاي بعدي اين مركز باشد:

مطالب مطرح شده در يادداشت هاي بعدي

چرا مجلات ايراني، در زمره مجلات ISI قرار نمي گيرند؟

چرا موضوعات مربوط به علوم اسلامي در اين نشريات مورد توجه واقع نمي شوند؟

چرا مشكلات صنعتي كشورهاي كمتر توسعه يافته در مقالات ISI بررسي نمي گردد؟

آيا اين مجلات باعث جهت دهي تحقيقات علمي در دنيا شده اند؟ و آيا اين جهت دهي در راستاي منافع ملي همه كشورهاي جهان است يا به سمت كشورهاي توسعه يافته جهت دهي شده است؟

۱-۲- ضرورت علم سنجي

امروزه با توجه به گسترش علوم نوين و لزوم دستيابي همگان به جديدترين تحقيقات علمي در زمينه هاي مختلف؛ علم سنجي يكي از ضروريات جامعه علمي محسوب مي شود. كه اين كار شامل ارزيابي دقيق آخرين پيشرفت هاي علمي در زمينه هاي مختلف و بنيادي است. تا ديگران با رصد جديدترين تحقيقات صورت گرفته بتوانند گامي رو به جلو در راستاي توليد علم برداردند.

در همين راستا موسساتي اقدام به سنجش اعتبار توليدات مختلف علمي نموده و در اين زمينه مشاوره هاي تخصصي ارائه مي دهند. طبعا معتبر بودن خود اين موسسات هم باعث وجاهت مطالب تاييد شده توسط ايشان مي گردد و هم طيف مخاطبان آنان را افزايش مي دهد. مسئله علم سنجي با توجه به توليد روزافزون علم در عموم زمينه هاي علمي و وقت محدود دانشمندان مسئله اي جدي و اجتناب ناپذير است. چرا كه بايد در موسساتي محتواي علوم توليد شده مورد تاييد قرار بگيرد تا بتوان با خيال راحت به آنها استناد كرد و كار علمي خود را بر اساس نتايج تحقيقات علمي قبلي، استوار نموده و به پيش برد. و از طرف ديگر با نشر اين علوم از دوباره كاري در يك زمينه مشخص جلوگيري به عمل آورد.

· سه دسته كلي در موسسه ISI

موسسه ISI با دسته بندي علوم در سه دسته كلي SCI ,SSCI ,Art&Humanities به سنجش علوم منتشره مي پردازد.

دسته نخست (SCI) شامل موضوعات علوم كشاورزي، زيست محيطي، مهندسي، فناوري و علوم كاربردي، علوم پزشكي و زيستي، علوم فيزيكي و شيميايي و رفتاري است.

دسته دوم (SSCI) شامل علوم اجتماعي، جامعه شناسي، ارتباطات، علوم تربيتي، روانشناسي و مديريت است و

در نهايت دسته سوم (Art&Humanities) شامل هنر، ادبيات، تئاتر و هنر هاي نمايشي، مذهب، تاريخ معماري، راديو و تلويزيون و موسيقي است.

ISI در واقع يك مرجع تعيين استاندارد و معتبر بودن نشريان علمي در سراسر جهان است بدين معنا كه صلاحيت نشريات مختلف در زمينه هاي ياد شده بررسي شده و در صورت داشتن اعتبار علمي و رعايت اصول فني چاپ نشريه، در ليست نشريات اين موسسه قرار مي گيرد. اين موسسه ادعا مي كند كه با رعايت اصول اعتماد و حفظ استقلال، در نمايه كردن نشريات به صورت بي طرفانه عمل مي كند. و هر نشريه اي كه صلاحيت لازم را كسب كند در ليست موسسه قرار مي گيرد. در اين گزارش برآنيم به بررسي ملاكهاي گزينش نشريات در نمايه جهاني ISI بپردازيم.

۱-۳- فرآيند انتخاب مجله در نمايه جهاني ISI

اين نمايه متعهد به ارائه پوشش جامع از مهم ترين و با نفوذ ترين مجلات جهان به منظور آگاهي رساني جاري مشتركين خود و نيازهاي بازيابي اطلاعات گذشته نگر است.

· پوشش بخشي از نشريات

وب سايت موسسه نزديك به ۱۲،۰۰۰ مجله بين المللي و منطقه اي و مجموعه هاي كتاب در هر زمينه اي از علوم طبيعي، علوم اجتماعي، هنر و علوم انساني را پوشش مي دهد. البته اين جامعيت به اين معنا نيست كه همه مجلات چاپ شده در دنيا در اين نمايه قرار مي گيرند چرا كه اين كار غير علمي و غير اقتصادي است. تحليل هاي علمي نشان داده است كه تعداد كمي از مجلات بخش عمده اي از مطالب علمي قابل قبول را اريه مي دهند.

· زمان بررسي نمايه ها

اين نمايه با استدلال فوق به ارزيابي همه مجلات متقاضي و عضو مي پردازد. فرايند بررسي مجلات جديد و ارزيابي مجلات عضو غالبا به صورت هر دو هفته يك بار انجام مي گيرد. كه اين كار منجر به اضافه شدن تعدادي عضو و همچنين حذف برخي مجلات از پايگاه داده مي گردد. هر سال، بيش از ۲،۰۰۰ عنوان مجله بررسي و حدود ۱۰% از مجلات ارزيابي شده براي گنجاندن در پايگاه داده انتخاب مي گردد.

· ملاكهاي انتخاب نشريه

در هنگام ارزيابي مجلات عوامل بسياري در نظر گرفته مي شود. عمده اين ملاك ها عبارتند از از ملاك هاي كيفي، كمي، استانداردهاي اساسي نشر مجله، محتواي سرمقاله، تنوع بين المللي نويسندگان و داده هاي استنادي در ارتباط با آن موضوع.

البته يك ملاك به تنهايي به عنوان عامل تعين كننده در نظر گرفته نمي شود، اما با تركيب داده ها، ويرايشگر قادر است نقاط قوت و ضعف كلي مجله را تعيين كند.

در ادامه به بررسي ملاك هاي ارزشيابي يك مجله به تفصيل مي پردازيم:

۱-۳-۱- استاندادهاي نگارشي ـ انتشاراتي

يكي از ملاك هاي قرار گرفتن نشريه در اين نمايه داشتن استانداردهاي نگارشي و نظم در انتشار است. كه شامل موارد زير مي گردد:

۱-۳-۱-۱- انتشار به موقع

بهنگام بودن انتشار يك معيار اساسي در فرايند ارزيابي است. اين ملاك از اهميت بالايي برخوردار است. يك مجله بايد داراي چاپ و نشر منظم با توجه به دوره انتشار آن داشته باشد. براي گنجاندن اوليه در نمايه مجلات بايد حداقل سه نسخه متوالي و منظم چاپ كرده باشند.

۱-۳-۱-۲- رعايت نمودن قواعد نگارشي

در اين باره يك نشريه بايد موارد زير را رعايت كند:

· عنوان مجله واضح و مشخص باشد.

· عنوان مقاله ها به طور كامل توصيفي و خلاصه باشد.

· اطلاعات كتابشناختي كامل براي همه منابع ذكر شده باشد.

· اطلاعات و آدرس كامل براي هر نويسنده درج شده باشد.

· جهت نگارش عنوان مقالات، واژه هاي كليدي، چكيده و مراجع مورد استفاده در مقاله از زبان انگليسي استفاده شود.

۱-۳-۲- تنوع بين المللي ارجاعات و نويسندگان

استفاده از مقالات افرادي با مليت هاي مختلف يكي از نشانه هاي استاندارد بودن مجله است و كيفيت كلي پژوهش ارائه شده را نشان مي دهد. همچنين اينكه مقالات چاپ شده چقدر داراي ارجاعت به مقالات با نويسندگان با مليتهاي ديگر دارد، نيز از اهميت برخوردار است. شايان ذكر است؛ توصيه شده كه نويسندگان هر مقاله در صورت امكان، اطلاعاتي درباره منبع بودجه حامي پژوهش ارائه دهند.

۱-۳-۳- محتواي مقالات

همانگونه كه اشاره شد هسته علمي يك موضوع در تعداد كمي از مجلات قابل پوشش است. در همين راستا ويراستاران نمايه ISI بررسي مي كنند كه آيا مجله جديد كه درخواست عضويت در نمايه را دارد؛ مي تواند به بار علمي پايگاه اضافه كند يا خير. بر اين اساس به تحليل محتواي مقالات پرداخته مي شود و از بين مجلات مختلف عده اي محدود گزينش مي گردند.

۱-۳-۴- تنوع بين المللي مسئولين و ويراستاران مجله


اين كه نويسندگان مجله، سردبيران، اعضاي هيئت مديره و تحريريه مشاور چقدر از مليت هاي مختلف هستند؛ يكي از ملاكهاي ارزيابي كيفيت نشريه است. با توجه به اين كه تحقيقات علمي امروز در يك مفهوم جهاني صورت مي گيرد؛ هدف قرار دادن مخاطبان بين المللي در اين نمايه داراي اهميت است. چرا كه مجله بين المللي به احتمال زياد داراي اهميت بيشتري در جامعه بين المللي از پژوهشگران است.

البته بسياري از مجلات داراي نويسندگاني از يك جاي مشخص مثلا يك دانشگاه خاص هستند، اما موضوعاتشان به گونه اي است كه مخاطبان عام را هدف قرار مي دهند. بنابراين، بيشتر تاكيد بر اين است كه مخاطب نشريه جامعه جهاني باشد.

۱-۳-۵- تحليل استنادي

فرايند ارزيابي اين نمايه به خاطر اينكه ويراستاران داراي مجموعه غني از داده هاي مربوط به ماخذ استناد هستند؛ منحصر به فرد است. البته پرواضح است كه رشد توليد علم در رشته هاي مختلف متفاوت است. مثلا تعداد مقالات كريستالينوگرافي قطعا با موضوعي مثل ژنتيك قابل قياس نيست. همچنين در برخي رشته ها مانند هنر ممكن است زمان ارجاعات به يك مطلب حتي به سه سال هم برسد اما در رشته اي مانند پزشكي اين چنين نيست. و ممكن است چند سال طول بكشد تا به نقطه اوج تعداد ارجاعات خود برسد. و اينها مسائلي است كه مورد توجه ويراستاران نمايه قرار مي گيرد.

اما به طور كلي چند نوع داده استنادي براي مجلات رسمي كه چندين سال از انتشار آنها مي گذرد، وجود دارد. از جمله خود استنادي و ضريب تاثير. همچنين براي مجلات جديد، سابقه نويسندگان مقالات و پيشينه فعاليتي ويراستاران مجله مورد بررسي قرار گرفته و سپس درباره نشريه تصميم گيري مي شود.

۱-۴- چگونگي ثبت درخواست اخذ نمايه توسط نشريات

نشرياتي كه متقاضي كسب نمايه ISI هستند، بايد درخواست خود را در لينكهاي زير ثبت كنند.

Recommend a journal for coverage in Web of Science at

Submit a journal for evaluation for Web of Science at

معمولا درخواستهاي ارسالي هر دو هفته يك بار بررسي مي شوند. و آنهايي كه استانداردهاي لازم را داشته باشند، در ليست نمايه قرار مي گيرند

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط adminArticle » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:21 pm

مجلات ISI ،ISC، علمی پژوهشی و علمی ترویجی چیست؟
ISI (آی‌اس‌آی یا Institute for Scientific Information)
یا همان موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information) یکی از موسسات معتبر در عرصه جهانی می باشد و بدلیل دارا بودن استاندارهای بالای علمی و ارزیابی درحال حاضر درجایگاه نخست جهانی قرارگرفته است.

این پایگاه به خاطر تغییرات سریع و زیاد در حوزه های مختلف علمی، اقدام جدی در به روز رسانی منابع علمی مورد تائید خود دارد. در صورتیکه منبعی از استاندارهای مورد تائید این پایگاه خارج شده باشد به سرعت آن را از لیست منابع علمی خود حذف خواهد کرد.

ISC (آی‌اس‌سی یا Islamic World Science Citation Center)
یا همان پایگاه استنادی علوم جدید و تکنولوژی که همانند ISI دارای مقالات دانشمندان است که خوشبختانه در ایران نیز چنین پایگاهی تاسیس شده است وهم اکنون به فعالیت می‌پردازد. این پایگاه با معرفی بیش از ۹۰۰ پایگاه علمی مورد تائید در داخل و خارج کشور، فرصت مناسب را برای پژوهشگران فراهم کرده است تا بتوانند در زمان‌های کوتاه تری نسبت به چاپ مقالات خود اقدام کنند.

علمی پژوهشی
از دو خصلت اصالت و ابداع برخوردار باشد و نتایج آن‌ها به کاربردها، روش‌ها و مفاهیم و مشاهدات جدید در زمینه علمی با هدف پیشبرد مرزهای علمی و فن‌آوری منجر گردد، علمی – پژوهشی قلمداد می‌شود. مخاطبین اصلی این گونه مجلات پژوهشی، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد، پژوهشگران شاغل در مراکز علمی، تحقیقاتی و تولیدی هستند.

علمی ترویجی
فقط برای اشاعه دانش بشری و عالمانه کردن آن و جهان پیرامونی آن است و هدف دیگری ندارد.دستاوردهای علمی، فنی و حرفه ای آموزنده و جالب را به زبانی ساده برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، دانش آموزان سال‌های بالای دبیرستانها، صنعتگران، مخترعین، مبتکرین و افراد دارای تحصیلات غیرکلاستیک ارائه می‌دهند. هدف اصلی اینگونه مقالات افزایش سطح دانش مخاطب است. هدف اصلی این مقالات آشنا سازی مخاطب با حوزه‌ای از دانش است و می‌تواند ترجمه یا تألیف باشد.

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

Re: مجله ISI چیست ؟?

پست توسط adminArticle » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:22 pm

تفاوت مجلات ISI و ISC در چیست؟

تصویر
تفاوت مقالات چاپ شده در ISI و ISC در چیست؟
مقالات ISI

مقاله ISI ، به مقالاتی که در مجلاتی چاپ شوند که خود آن مجلات باید در موسسه اطلاعات علمی ( تامسون رویترز ) ثبت شده باشند . یکی از معیار های ارزیابی علمی دانشگاه ها هم میزان ثبت وچاپ مقاله ISI میباشد.مقالات ISI خود بر دو نوع مجلات ایمپکت دار (JCR) که از معتبرترین مجلات میباشد. و مجلات بدون ایمپکت دار (LISTET) تقسیم میشوندکه این مجلات نیز معتبر میباشند ولی نسبت به ایمپکت دار ها از اعتبار کمتری برخوردار هستند برای اطمینان از ایندکس بودن یک مجله در موسسه تامسون رویترز می توانید به آدرس سایت زیر مراجعه کنید:

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/#journal_lists.

اکثر مجلات جی سی آر (JCR) برای داوری ،اکسپت و چاپ مقاله هزینه ای دریافت نمی کنند و رایگان هستند.اما داوری سخت و پروسه ی طولانی تری دارند.

اعتبار مجلات بین المللی مختلف به ایندکس و نمایه مجله بستگی دارد. بصورت کلی چهار موسسه معتبر زیر وظیفه ایندکس مجلات رو برعهده گرفتند.

تامسون رویترز (Thomson Reuters) معرفی مجلات ISI
الزویر (Elsevier) معرف مجلات اسکوپوس(Scopus)
موسسه NCBI معرف مجلات پابمد و مدلاین در گروه پزشکی (Pubmed ,Medlin)
پایگاه استنادی جهان اسلام معرف ژورنال های ISC
در مصاحبه دکتری ،نمره مقاله از پایان نامه و اپلای در دانشگاههای خارجی امتیاز این نمایه ها متفاوت می باشد.

مقالات ISC

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) یک سیستم اطلاع رسانی علمی میباشد که در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر مبنای معیارهای علم سنجی معتبر می باشد. ایران با تولید ISC، بعد از ایالات متحده که 60 سال در مطالعات استنادی تجربه دارد و نیز بعد از کشور هلند، سومین نظام استنادی جهان را بنیانگذاری کرده است. هم اکنون، این تحلیل علمی توسط موسسه اطلاعات علمی (ISI) در دنیای انتشارات به خصوص در مورد نشریات، صورت می پذیرد. در حقیقت، ISC می کوشد تا چنین تحلیلی را انجام دهد و هم اکنون با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از انتشارات فارسی، به خصوص مجلات علمی، در تحلیل محتوایی، ارزیابی مجلات و رتبه بندی مؤسسات علمی، نویسندگان و مجلات در سطح ملی موفقیت‌هایی کسب کرده است. از آنجا که معیارهای علم سنجی بر اساس قوانین علمی پایه گزاری شده‌اند، آن دسته از فراورده‌های علمی که توسط ISC تولید می شوند برابر با فراورده‌های تولید شده توسط ISI می باشند.

مزایای چاپ مقاله در ژورنال ISC عبارت است از:

افزایش اعتبار علمی پژوهشگر

پذیرش آسان در مقطع دکتری

هزینه کمتر نسبت به چاپ در مجلات ISI

داوری آسان و پذیرش سریع نسبت به مجلات ISI

افزایش حقوق و مزایای شغلی

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.

موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.

niloufar.mim
پست: 3
تاریخ عضویت: دو شنبه ژولای 22, 2019 10:36 am

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط niloufar.mim » شنبه ژولای 27, 2019 10:54 am

مجلاتی که issn آنها در سایت http://mjl.clarivate.com/ (Master Journal List) آمده باشد.

zari69
پست: 3
تاریخ عضویت: دو شنبه ژولای 22, 2019 11:10 am

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط zari69 » شنبه ژولای 27, 2019 10:58 am

مجله ای اس ای مجله ایه که توی سایت تامسون میشه دیدش یعنی توی سایت تامسون نمایه میشه. اگر شما وارد این سایت بشید میتونید به راحتی با وارد کردن ای اس اس ان مجله بررسی کنید که ایا این مجله ای اس ای هست یا خیر . سرچ میکنید درون موتور این سایت اگر شناخت که هست و اگر نشناخت که مجله مورد نظر ای اس ای نیست .

samanehematifar
پست: 3
تاریخ عضویت: دو شنبه ژولای 22, 2019 11:04 am

Re: مجله ISI چیست ؟

پست توسط samanehematifar » شنبه ژولای 27, 2019 11:02 am

ISI مخفف کلمه Information Scientific Institute می باشد و به مجلاتی که در این پایگاه نمایه سازی شده اند مجلات ISI گفته می شود.
مجلات ISI، را از طریق سایتی به اسم http://mjl.clarivate.com/ و یا سایت تامسون رویترز میتوان بررسی کرد.
اگر مجله در این سایت نمایان شود به معنی این است که مجله نمایه ISI دارد.
بهترین و آسانترین روش برای بررسی مجله ISI ، داشتن شماره 8 رقمی و یا ISSN آن مجله است.

ارسال پست