اخبار دانشگاهی

در تالار گفتگو اندیشمند جدیدترین و به روز ترین اخبار آکادمیک و علمی پژوهشی در اختیار مهندسین محققین پژوهشگران و علاقه مندان به علم روز دنیا قرار میگیرد.
ارسال پست
Hamid
پست: 2
تاریخ عضویت: یک شنبه اکتبر 07, 2018 5:52 am

Re: اخبار دانشگاهی

پست توسط Hamid » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:25 pm

فرصت های چاپ مقاله
امروز یکی از ملاک های پژوهشگری چاپ حداقل یک مقاله خارجی از پایان نامه و یا یک طرح پژوهشی می­باشد. منافع چاپ این مقالات در حال حاضر برای پژوهشگران بیشتر اخذ نمره و رتبه بوده و بخش نتایج این مقالات معمولا در بخش صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار نمی­گیرند اما راهکارهای برای تجاری سازی این مقالات وجود دارد.

انجام مقاله ISIمی­تواند مدت زمانی در حدود چند ماه تا چند سال از زمان یک پژوهشگر را به خود اختصاص دهد و معمولا موضوعات مطرح شده در این مقالات نیازهای روز جامعه بوده و درصورتیکه بتوان این ایده ها و موضوعات را به سمت بهره برداری سوق داد می­توان شاهد بازخوردهای مثبت بسیار بزرگی در جامعه بود. در ادامه راهکارهایی بیشتر کردن شانس بهره برداری از موضوعات مقالات ارائه شده است.

1. تبدیل ایده اصلی مقاله به یک طرح یا اختراع ثبت شده
معمولا موارد کاربرد یک موضوع برای متخصصان آن واضح بوده ولی میتواند برای بهره برداران و استفاده کنندگان جدید آن واضح نباشد به عنوان یک راهکار شما میتوانید ایده اصلی مقاله خود را بصورت یک طرح یا اخرتاع که جزئیات و خصوصیات کامل آن در اختیار تولید کنندگان و بهره برداران قرار می­گیرد استفاده کنید.

2. بررسی بازار هدف برای ایده استفاده شده در مقاله
همیشه به دنبال یک توسعه دهنده که کار شما را کشف کند نباشید. شما می توانید ابتدا بازار هدف را در موضوع مقاله خود پیدا کرده و با بهره برداران و استفاده کنندگان از آن موضوعات وارد مذاکره شوید.

3. بهره بردای از مقاله بصورت خویش کارفرما
برای موضوعات جدید گاهی نمی توانید توسعه دهنده تخصصی پیدا کنید چرا که موضوعات مطرح شده در برخی مقالات بسیار جدید بوده و معمولا بهره بردار تخصصی آن وجود ندارد در این مورد شما می توانید خود را بصورت یک بهره بردار متخصص در آن زمینه تبدیل کنید برای این کار فقط شما به یک سرمایه گذار شاید نیازمند باشید.

4. ارائه مقاله در مورد موضوعات روز اطراف
یکی از اشتباهات رایج در انجام مقالات پژوهشی توجه بیشتر به نوآوری و جدید بودن موضوع آن است درصورتیکه در ابتدا و قبل از شروع تحقیق باید نیازسنجی واقعی از مشکلات اطراف انجام شود و برای حل این مشکلات نوآوری و راهکار جدید که قابل دستیابی باشد ارائه شود.

Hamid
پست: 2
تاریخ عضویت: یک شنبه اکتبر 07, 2018 5:52 am

Re: اخبار دانشگاهی

پست توسط Hamid » یک شنبه اکتبر 07, 2018 12:26 pm

اجباری شدن چاپ مقاله
اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم تحقیقات و فناوری اعلام کرد از این به بعد تمامی دانش آموختگان دانشگاه های خارج از کشور مقالات خود را در نشریات معتبر و مورد تایید این وزارت چاپ کنند تا مدارک آنها مورد تایید این سازمان قرار گیرد.

در صورت اجرایی شدن کامل این قانون تمامی دانش آموختگانی که طبق ضوابط و مقرارت، برای ارزشیابی مدارک تحصیلی ملزم به ارائه مقاله بودند باید نسخه چاپ شده مقالات خود را در نشریات مورد تایید و متعبر ارائه کنند. همچنین برای آن دسته از دانش آموختگانی که مقاله آنها بصورت قطعی مورد پذیرش قرار گرفته ولی در زمان تشکیل پرونده چاپ نشده است ضرورت دارد گواهی پذیرش مقاله خود را که شامل تاریخ دقیق چاپ است ارائه نمایند.

در خصوص مجلات و نشریات مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات می توانید به پایگاه اطلاع رسانی این اداره مراجعه و نسبت به بررسی های لازم اقدام نمایید.

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

عادل فردوسی پور و تأثیر وی بر فرهنگ اجتماعی

پست توسط adminArticle » سه شنبه اکتبر 09, 2018 2:23 pm

دکتر محمد کاظم کاوه پیشقدم*

عادل فردوسی پور و تأثیر وی بر فرهنگ اجتماعی

بدون شک اگر به دو دهه فعالیت هنری و ورزشی صدا وسیمای جمهوری اسلامی بنگریم نمی توانیم از نقش شایان و درخورتوجه مهران مدیری در ارتقاء طنز تلویزیونی وعادل فردوسی‌پور در ارتقاء جایگاه تحلیل فوتبال وجذب مخاطب چشم پوشی کنیم وکمتر کارشناسی را می توان یافت که به جایگاه وافر افراد فوق معترف نباشد در این بحث مختصر می کوشیم به محاسن و معایب روش آقای فردوسی پور در تحلیل فوتبال بپردازیم و ان شاءالله در جایگاهی دیگر پیرامون آقای مدیری نیز به بحث خواهیم پرداخت .

نکات مثبت وبرجسته برنامه نود و مجری برجسته‌اش:

الف) برنامه نود نخستین برنامه فوتبالی در تاریخ صدرا وسیمای جمهوری اسلامی قبل وبعد از انقلاب اسلامی است که سعی کرده است به صورت کارشناسی و با استفاده از علم فوتبال به تحلیل وقایع و رویدادهای فوتبالی کشور بپردازد وطبعاً در این زمینه نیز موفق عمل کرده است.

ب) جذب مخاطب طی دو دهه در برنامه نود یک آمار بی نظیر از خود بجای گذاشته است که این آمار نیز که امروزه تا نزدیک هفت میلیون رسیده است که نشان دهنده هنر مدیران و مجری و دست اندرکاران برنامه است .

ج) برنامه نود توانسته به عنوان الگوی موفقی برای دیگر برنامه های تلویزیونی درآید و سایر برنامه های ورزشی نیز از آن الگوبرداری کنند.

د) تسلط مجری به زبان انگلیسی و بهره برداری از روشهای گزارش در فوتبال اروپا و تحلیل دیدگاه‌های آنان به فارسی از دیگر نکات قوت این برنامه است در جمع بندی نکات مثبت برنامه نود و شخص مجری محترم آن می‌توان گفت که یکی از برنامه‌های خلاق تاریخ صدا وسیما توسط این مجری رقم زده شده است ورتبه اول یادوم خلاقیت های تصویری را به خود اختصاص داده است.

اما نکاتی که شایسته بازنگری است:

شاید پرداختن به تاثیرات منفی برنامه نود بر فرهنگ ورزش در جامعه ،قدری بی انصافی به شمار بیاید اما بر اساس دستور حافظ شیرازی که فرمود: « عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو»، می بایست به مواردی که در این برنامه موجب گسترش برخی نکات منفی می‌گردد نیز توجه کنیم.

الف) نگاه منفی به ورزشکاران ومدیران ورزشی :

شاید ریشه یابی اینکه چرا ما ایرانی‌ها همواره درباره توانایی‌های خودمان نگاه منفی داریم و در هر پدیده ای الگوی انتقادی در پیش می گیریم کار دشواری باشد و نیازبه یک تحقیق مستقل داشته باشد اما هر چه هست این فرهنگ حداقل در بین تحصیلکردگان و روشنفکران ،رواج چشمگیری داشته است که یکی از نمودهای آن در اندیشه آقای فردوسی پوراست در ده سال نخست برنامه نود، نگاه منفی این برنامه سبب اعتمادزدایی از بسیاری بازیکنان و مدیران فوتبال شد به نحوی که اصطلاحات نادری مانند (( گل نزن )) به فرهنگ گزارشگری وارد شد تا جایی که ایشان در مورد آرش برهانی گفتند: "گل نزن استقلال" و در یک بازی وقتی "علیرضا امامی فر" دچار مشکل شد گفتند " امامی فر روی خودش مرتکب خطا می شود " القاء یاس و ناتوانی و ناامیدی توسط ایشان تا جایی است که در بازی ایران و مراکش که اخیراً صورت گرفته در گزارش خود بارها تکرارکرد که کاش بازی بعد از همین ده دقیقه اول تمام شود .

در برنامه نود بیشتر موارد داخلی اعم از بازیکن، داور، مربی از قبل محکوم است وروی ناتوانی‌های آن مبالغه می شود وحتی وقتی قراراست از علی دایی گزارشـــی داده شود گلهــــای وی به مالدیو نشان داده می شود وکمتر به خلاقیت‌های بی نظیرایشان در بازی‌های با تیم‌های بزرگ مثل چلسی وبایرمونیخ اشاره می شود.

بطور خلاصه اصل اولی که برنامه نود القا می کند آن است که ما ایرانی‌ها و شرقی‌ها عقبیم و همه چیزمان پر از ایراد است و بردهایمان شانسی است و... بطوری که در گزارش بازی مراکش بارها مشاهده کردیم که از اصلاح شانس آوردیم استفاده شد.

ب) دومین نکته منفی بسیارمضر در کارهای آقای فردوسی پور استفاده غیرضروری از اصلاحات انگلیسی است که برخی از آنهاترجمه های بسیار رایجی دارند.

به عنوان مثال ایشان دائم از اصطلاح "گلر" استفاده می کند در حالیکه حتی بچه های دبیرستان امروزی هم می دانند که معادل آن دروازه بان است.

گاهـــی مشاهده می شود که ایشــــان مانند فردی که از خارج کشـــور آمده است از کارشنـــــاس کنـــار دست خود می پرسد "شما به این اصطلاح در فارسی چه می گوئید؟"

ج) ایجاد و یا تقویت شکاف اختلاف بین مدیران فوتبال با گرفتن مصاحبه‌های متعارض و متناقض و درگیرکردن آنها با یکدیگر از جمله نکات دیگری است که برنامه نود را پر حاشیه‌ترین برنامه ورزشی تبدیل کرده است و موجب آن شده است که برخی یاد بگیرند بهترین کار آتش بیار معرکه بودن است .

د) و نکته آخر اینکه برنامه نود می‌تواند به رشد درخت توانمند فوتبال وفرهنگ ایرانی کمک کند اما متاسفانه در برخی قسمت‌ها به مخالف خوان حرفه‌ای تبدیل شده است که به نظر می رسد گاهی تاثیر منفی فرهنگی آن با جلوه های مثبت ورزشی آن همسو برابر است .

"با صد هزار جلوه برون آمدی که من

با صد هـزار دیده تماشــــا کنم تورا"

adminArticle
مدیر کل سایت
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه اکتبر 06, 2018 3:13 pm

برگزاری طرح قرآنی فرهنگی «رمضان، بهار قرآن» در واحد شیراز

پست توسط adminArticle » سه شنبه اکتبر 09, 2018 2:24 pm

دوره طرح قرآنی فرهنگی رمضان، بهار قرآن با محوریت تفسیر سوره نور با همت و همکاری معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در ماه مبارک رمضان برگزار شد.

دکتر محمد علی اخگر، معاون دانشجویی و فرهنگی واحد شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار آنا اظهار کرد: «کارگاه آموزشی تفسیر سوره مبارکه نور در ماه مبارک رمضان با حضور استادان و کارکنان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز به طور همزمان در دانشکده‌های مهندسی و دندانپزشکی با حضور اساتید برجسته حجت الاسلام محمد حسین کاویانی از استادان حوزه و دانشگاه و حجت الاسلام عبدالرسول خسروبیگ مسئول فرهنگی دبیرخانه هیات امنای استان فارس برگزار شد.

اخگر افزود: «آخرین روز این کارگاه با سخنرانی دکتر محمدکاظم کاوه پیشقدم رئیس واحد شیراز درباره دعای ابوحمزه ثمالی و تاثیرهای این دعا در زندگی فردی و اجتماعی همه انسان‌ها همراه بود.»

ارسال پست